śliwy

Rozpoczęcie przygody z sadzeniem śliwy: kluczowe wskazówki dla początkujących

Śliwa to drzewo, które może zmienić Twój ogród. Ładne, wonne kwiaty wiosną i soczyste owoce latem dodają mu uroku, jak żadna inna roślina. Chciałbym opowiedzieć Ci historię mojej sąsiadki – Pani Ani. czytaj więcej »

borówkA aMERYKAńSKA

Jak uprawiać borówkę amerykańska, aby osiągnąć duże plony?

Z roku na rok coraz więcej Polaków docenia znaczenie borówki amerykańskiej. Uwielbiamy jeść borówki, ale także dużo osób zaczyna je uprawiać, ponieważ nie jest to zbyt trudne. Borówkę amerykańską da czytaj więcej »

piwonie

Sadzonki piwonii - co warto o nich wiedzieć?

Sadzonki piwonii - co warto o nich wiedzieć? są jedną z chętniej uprawianych roślin ogrodowych. Kwiaty piwonii zachwycają pasjonatów natury swoim nietuzinkowym wyglądem oraz przyjemnym zapachem. Sad czytaj więcej »

 

Sadzonki piwonii - co warto o nich wiedzieć?

Sadzonki piwonii - co warto o nich wiedzieć?

piwonie są jedną z chętniej uprawianych roślin ogrodowych. Kwiaty piwonii zachwycają pasjonatów natury swoim nietuzinkowym wyglądem oraz przyjemnym zapachem. Sadzonki piwonii należą do grupy bylin i są często wykorzystywane do ozdabiania balkonów czy wypełnienia pustej przestrzeni na rabatach kwiatowych w ogrodzie. Jak uprawiać kwiat piwonii w ogrodzie? Jakie są odmiany piwonii?

Wymagania piwonii - jakie warunki gwarantują najlepszy wzrost rośliny?

piwonie, w zależności od odmiany, mogą przybierać formę krzaczastej lub drzewiastej rośliny. Wyróżnia ją budowa ze zgrubiałym korzeniem oraz wyraźnie wzniesionymi pędami. Kwiaty piwonii występują w różnych kolorach, takich jak biały, różowy, czerwony, fioletowy czy żółty, dzięki szerokiemu wachlarzu odmian rośliny.

Sadzonki piwonii wymagają obsadzenia w żyznej, próchniczej gleby. Warto przed rozpoczęciem sadzenia sprawdzić poziom pH, ze względu na niską tolerancję ziemi kwaśnej przez roślinę. Stanowisko, w którym planowane jest usytuowanie rośliny powinno wyróżniać się swobodnym dopływem promieni słonecznych, które są bardzo lubiane przez piwonie. Jej delikatne liście, pąki i kwiaty nie lubią silnych podmuchów wiatru, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę.

Pielęgnacja kwiatu piwonii - najważniejsze wskazówki

Piwonia w doniczce i ogrodzie nie ma szczególnych wymagań. Jej uprawa jest bardzo prosta, dlatego osoby nie mające doświadczenia z pracą w ogrodzie doskonale poradzą sobie z jej pielęgnacją.

Sadzonki piwonii lubią wilgotne, ale mocno napowietrzone podłoże. Regularne podlewanie rośliny jest szczególnie istotne w sezonie letnik, kiedy wiele kwiatów ogrodowych narażonych jest na przesuszenie. Piwonia absolutnie nie toleruje suchej gleby i jest bardzo wrażliwa na niedostatek wody. Po okresie przekwitania warto pozbyć się obumarłych części rośliny i przygotować ją na okres zimowania. Mimo, że piwonia jest odporną na działanie czynników atmosferycznych byliną, warto osłonić ją przez mrozem i zimnym wiatrem.

Sadzonki piwonii - jakie są odmiany rośliny?

Obecnie istnieje wiele różnych gatunków i odmian piwonii, które różnicuje nie tylko kolor kwiatów, ale także ogólny charakter rośliny, wielkość i kształt. Najpopularniejszymi odmianami piwonii są:

Karl Rosenfield - to odmiana piwonii, którą wyróżniają duże, czerwone, bujne kwiaty. Ze względu na aspekt wizualny, ta odmiana rośliny jest często wybierana do domowych ogrodów i rabat,

Sarah Bernhardt - to najpopularniejsza odmiana piwonii. Charakteryzuje się jasnoróżowymi kwiatami, z licznymi dużymi płatkami. Wybierana jest do ogrodów na całym świecie, ale staje się też ozdobą balkonów,

Bartzella - wyróżniają ją nietuzinkowe, spłaszczone kwiaty w jasnożółtym odcieniu. To często wybierana piwonia w doniczce, która uważana są za jedną z najpiękniejszych odmian.

Piwonia jest wdzięcznym kwiatem, który nie posiada szczególnych wymagań. Warto pamiętać, że o jakości jej wzrostu często decyduje rodzaj sadzonki, dlatego też warto kupować je ze sprawdzonych miejsc, jak na przykład: www.podkarpackiesady.pl. Złej jakości sadzonki mogą mimo wszelkich starań wzrastać w nieprawidłowy sposób, z kolei zakup najlepszej jakości byliny peonii zagwarantuje jej piękny wygląd każdej wiosny.

Artykuły powiązane